logo
1rám
Letošní ročník
Minulé ročníky
Kontakty
Odkazy na jiné akce

SKATASTROFA 2009

proběha dne 15.8.2009

zahrály zde tyto kapely:

Silesian Sound System(PL)

TATROSKA

Sultan Soliman

380V

Homebwoyrasta

Plagiat 199 (PL)

MC Pieschkodt TDi and SilesiJah Old Stars Riddim Band (ex Rhizom)

Moskvič

Svatý Jidáš

foto: eelliiska

 

skatastrofa 2008

SKATASTROFA? Dobrá byla...:-)

report s odkazy na fotky a videa

V sobotu 2. srpna proběhl v rýmařovské zahradě Hedvy třetí ročník festivalu Rýmařovská Skatastrofa. Devět kapel, lidí tak akorát, prostě pohoda. Pro domácí fanoušky okořeněná ještě trochou sentimentu, neboť se jednalo o historicky poslední akci na stařičkém pódiu, které bylo po koncertě rozřezáno a odvezeno do sběru. Nikdy nezapomeneme!!!:-))
Po horkém slunečném týdnu (jemuž se tady v horách říká léto:-) nám v sobotu už od rána vydatně pršelo, ale naštěstí se ve dvě hodiny chopily mikrofonů MC Pospa and MC Fidla a z naprosté nudy začali svým freestylem rozhánět mraky (video) . Šamanské rytmy a taneční variace slavily úspěch. Ve tři bylo po dešti a ve čtyři, kdy festival oficiálně začínal, už bylo krásně a víceméně i sucho.
Hlavní program odstartovala mladá (věk muzikantů se pohyboval od 13 do 16 let) šumperská bandička Koblížci, která na poslední chvíli zaskočila za omluvivší se Main Street Ska Band z Prostějova. Elán, s jakým do toho Koblížci začali hned ve čtyři odpoledne řezat, strhl už některé návštěvníky k tanci (video 1, video 2). Divoká jevištní show odpovídající věku členů kapely a hlavně hlášky mezi jednotlivými skladbami (zlidovělo zvolání „Až jednou budu dospělý, odstěhuju se do Rýmařova!!!“- věta, která byla během akce slyšet na různých místech z různých úst a stala se víceméně sloganem festivalu) rozjely Skatastrofický vlak směrem ke stanicím Pohoda a Pařba.
Už během produkce Koblížků otevřel svůj zábavný stánek i Zdenál Čermáků. Jednoduchá kombinace, malý zápasnický ring a hromada nafukovacích volovin určených k bezbolestnému mlácení kamaráda, kamarádky či někoho úplně cizího. Zájem je veliký a přetrvává až do úplné likvidace zbraní a ringu (video 1, video 2).
Z parkoviště za pódiem se začíná ozývat Škoda lásky a tím začíná luxusní produkce kopřivnické kapely Tatroska (video). Tři čtvrtě hodiny velmi svižného ska plus nadhled a ironie v textech rovná se vynikající koncert (video). Sympatická kapela – pije rum:-).
Slovenská Skapela, která měla zahrát jako třetí, je ještě pořád někde na cestě, takže operativně nastupuje karvinský biošraml Rhizom. Těm se cestou do Rýmařova podařilo umístit jedno auto do příkopy, ale jak dokazují fotky a policejní vyšetřování, Rhizom, vinnou nedostatečné kapacity vozu, vláčeli za sebou na laně Špalek, ten nepřizpůsobil sandále stavu a povaze vozovky a když si řidič všiml, že ho předjíždí neřiditelný blonďatý hipík, strhl raději řízení stranou (drastické foto z nehody). Ale jako otrlí emaři jen litují, že si u toho nestihli podřezat žíly. Po první písničce toho litují i platící návštěvníci festivalu..:-))) Ve skutečnosti Rhizom, ikona Skatastrofy (nechyběli zatím na žádném ročníku), odehráli slušný koncert, a dokonce se našli i jedinci, kteří na konci písniček tleskali (video).
Po Rhizomu jsou na řadě Dr. Love a s ním MC‘s Bob One a Bas Tajpan z Polska. Ragga, raggamuffin, tak trochu hip hop, nechci se do toho zamotat, v tomhle opravdu nejsem zběhlý, ale líbilo se mi to velmi. Kotel před pódiem mohutní a je nadšen (video 1, video 2, video 3). Za zprostředkování téhle produkce má u mě ještě rumovou kytici a pusu Mr. Pieschkodt z Rhizomu.
Jízda pokračuje koncertem Karavany ze Spišské Nové Vsi. Karavana patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co slovenská reggae/ska scéna nabízí, a velké popularitě se těší i u nás. Paří se od prvního tónu až po závěrečnou, poněkud sebestřednou Buggiho exhibici na bicí. Na pódiu se objevuje atlet odskočivší si z paralelně probíhajícího triatlonu a cpe Buggimu štos bankovek, aby ještě přidal. Pak je ještě strká mně a já jsem takovej vůl, že to s úsměvem a díky odmítám. No nic, budu muset zbohatnout jinak.
Kratičká pauza a hraje Senzace příštího léta ze Zlína a okolí. Tato kapela toho se ska a reggae až tak moc společného nemá, možná dva tři kousky v repertoáru. Spíše se pohybuje ve vodách funky s poměrně častými výlety někam ke břehům hip hopu. Hudebně je poznat, že se páni muzikanti nebojí experimentu, přičemž ale písně neztrácejí na tanečnosti. Senzace příštího léta byla pro mě příjemným překvapením (slyšel jsem je poprvé) a nutno dodat, že po pěti hodinách ska a reggae i vítanou změnou rytmu. Ta očividně nevadila ani rozparáděným tanečníkům před pódiem.
Další v pořadí jsou umělci „až z Prahy“, jak se s pošklebkem říká v našich zapadlých severomoravských končinách :-)). A to hned dvě kapely: Chaotic a Malá bílá vrána.
Chaotic, vítěz letošního Inkubátoru v kategorii ska a reggae, zahájil svou show coverem „Je to fajn“ z kultovního filmu Kouř. A jak Mifid vtipně a inteligentně (jinak to ani neumí:-) poznamenal k vřavě, jež vypukla v hledišti hned s prvním taktem: „Ano, vážení přátelé, tu pičovinu známe opravdu všichni.“:-)) Takže se tančí, lidi jsou neúnavní a Chaotic jim dává, co se do nich vejde. Hudebně velice dobré vystoupení, obzvláště některé úplně nové či ve ska nepříliš obvyklé prvky a postupy činí z Chaoticu výrazné oživení české scény.
Malá bílá vrána se díky četným žádostem místního fanklubu objevila letos v Rýmařově už podruhé. Žánrově by se dala produkce kapely nazvat folkpunk, pod čímž si lze představit leccos, ale na mysli mám konkrétně melodickou, punkově svižnou muziku s texty ze světa zbojníků a loupežníků, mořských vlků, indiánů s občasným přesahem do pohádek, bájí, pověstí a lidové tvorby vůbec. Prostě ukrutná tancovačka a zjevení nové organizace, soukromého fanklubu houslistky Veroniky. Temná skvrna na celé akci: Nad ránem někdo, samozřejmě omylem, odnesl vestu kytaristy Oldy, čímž mu způsobil nejen újmu finanční, ale hlavně psychickou. Veškeré informace vedoucí k nalezení jsou vítány.
A konečně poslední vystoupení, opozdilci ze slovenského Vyhne – Skapela. Výborný skapunk, lidi toho ještě furt nemají dost, a tak se na Skapelu blbne až do čtyř do rána. Ve čtyři ráno padne mlha a máme před sebou to nejlepší... Jde se uklízet:-).
Díky všem, jak kapelám, tak návštěvníkům, za to, že letošní Skatastrofa byla tak v pohodě. Příští rok zas. (Teda možná.)
Další odkazy:
Video od nadějného režiséra Markose
Fotoalba zde
Pokud víte o dalších fotkách či videích z akce, napište link do komentářů. Díky.

Johan

 

FOTO od mifida

Páteční předpití

Sobotní připití

Nedělní zapití

FOTO od Slunka

Skatastrofa 2008

další najdete na rajce.net

 

 

VIDEO od CSMarkos

Skatastrofa 2008

VIDEO od mifida

Noční tanečky 1

Noční tanečky 2

SKatastrofa 2008 I.

Skatastrofa 2008 II.

Skatastrofa 2008 III.

Karvinská kutálka

Tatroska - branky, body, vteřiny

a spoustu dalších najdete na youtube.com ;-)

 

2007

 

Foto

 

 

2006

Rýmařovská Skatastrofa

aneb Co vykvetlo z MUSIC ARTu v den druhý
...druhý den stvořil dechovou sekci, ubalil jointa a zařval SKA!SKA!SKA! A Bůh viděl, že je to dobré...:)))

Tímto pseudobiblickým citátem bych se ještě rád vrátil ke ska a reggae festu, který jsme pořádali první prázdninový den v Rýmařově na počest spuštění našich nových ska stránek na energia.cz.
Jak už to tak chodí u nás v horách, i kdyby po dva měsíce, kdy se nic neděje, byla sucha a vedra, jakmile vytáhnete ven první stan potřebný na akci, začne foukat silný vítr, pršet a někdy pro jistou i sněžit. Takže jsme v pátek nenachystali nic (protože to opravdu nešlo) a v sobotu, i když jsme začali už ve čtyři ráno, bylo jasné, že akce ve dvě odpoledne nezačne, a skutečně nezačala.
Skluz jsme chytli tříhodinový. Program v pět hodin odpoledne zahájila vyvedená partička z Veselí na Moravě Bessar Unggas. Skapunk jak se patří svižný, strhující a s patřičným nadhledem zahraný rozhýbal okamžitě poněkud zmrzlé obecenstvo. Po drobné technické pauze se na luxusním pódiu (návěs s přistavěným trubkovým lešením:)) staví má oblíbená kapela Moskvič a dokazuje, že takovou partu chujů by člověk jinde hledal marně...:))
Následuje produkce bruntálské kapely Náhradní program. Náhradní program je kapela prakticky čistě punkového ražení s výjimkou dvou skladeb, které jsou v rytmu ska. Trochu mi tam tentokrát chyběl Jarda s akordeonem, ale i tak musím uznat, že Náhradní program je čím dál vyhranější, a tím pádem i přesvědčivější.
A večírek pokračuje!! Karvinská kapela Rhizom se marně snaží několik desítek minut rozhýbat delay pro ragga maffin, pak se na to vykašlou a zahrají i bez mašinek takovým způsobem, že nikdo z posluchačů nepoznal, že hrají v této sestavě svůj první koncert po jediném měsíci zkoušení.
Pomalu se stmívá a na návěs nastupují matadoři moravské ska a reggae scény, ostravští Sultan Soliman. A sypou to do lidí hlava nehlava, jestli se nepletu, hrají i několik nových věcí, Stanleyho sóla jsou slyšet až na Praděd a kotel poskakujících postaviček nemíní v žádném případě nechat Sultány opustit pódium. A tak se přidává... Závěrem vystoupení je na pódium vyvolán pověstný Jerry, hlavní pilíř ska.wz.cz a společně s LZH (majitel domény energia.cz) pečlivě zauzlovávají datový kabel, čímž je slavnostně uveden do provozu náš nový a tolik očekávaný ska.energia.cz. Hurá a sláva!!!
Sultan Soliman je vystřídán prvním zahraničním hostem večera, slovenskou kapelou Karavana. Karavana nakládá rozdováděnému publiku další porci nadupaného ska a reggae a v Rýmařově to po hodně rozpačitém začátku začíná vypadat na vyvedenou pařbu.
A přicházejí Allskapones!!! Dlouho předlouho jsem je neviděl a na jejich koncert jsem se těšil, neboť jak všichni jistě vědí, Allskapones více než půl roku nekoncertovali a dávali dohromady nový repertoár. A navíc, Allskapones jsou v Rýmařově kapela takřka zdomácnělá...:)) Začíná první písnička a... musím, coby pořadatel, jít řešit něco úplně jiného... no a když se vrátím, hrají už Allskapones na rozloučenou starou otřískanou pecku Vodka a pak ještě myslím Zlost a mám po koncertě!:))) Z toho, co jsem tak zaslechl na půl ucha v odvráceném prostoru areálu, mám pocit, že je teď v muzice Allskapones trochu víc vlivu latiny a méně punku, ale je dost možné, že je to můj mylný dojem z něčeho, čeho jsem se ve skutečnosti vlastně ani nezúčastnil. Každopádně díky za rum (zrovna ho tu mlsám:)) a snad budu mít možnost vychutnat si Allskapones ve větším klidu.
Závěr akce patří vynikající reggae kapele Tabu z polské Wodzisławy, která dohoupala celý festival ke třetí hodině ranní, zazvonil zvonec a fesťáku byl konec.
Akce myslím nakonec dobrá, škoda že na poslední chvíli vypadli Sari Ska Band a Divadlo Crepácy, ale i tak, kdo přijel zařádit, tak si užil.
A na závěr děkovačka: úplně všem, kdo se podíleli, od pořadatelů a pomocníků (za nadlidské výkony), přes kapely (za vynikající zážitek) až po všechny, kdo přišli (za odvahu).

A když to klapne, tak příští rok zas!:)

Foto

 

 

YourSite.com


[CNW:Counter]
SKAtastrofa


© Copyright skatastrofa.wz.cz, Designed by: eliSKA